logo

Nagrody pary prezydenckiej przyznane

Przed kilkoma dniami Para Prezydencka ogłosiła laureatów pierwszej edycji swej dorocznej nagrody za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży.

Są nimi:

w kategorii literatura: Joanna Papuzińska,
w kategorii film: Andrzej Maleszka,
w kategorii muzyka: Andrzej Hundziak,
w kategorii sztuki plastyczne: Józef Wilkoń,
w kategorii teatr: Maciej Wojtyszko.

asiunia2

Celem ustanowionej w tym roku Nagrody jest podniesienie społecznej rangi twórczości dla dzieci i młodzieży, podkreślenie jej znaczenia dla kształtowania wrażliwości artystycznej młodych odbiorców kultury, a także popularyzowanie twórczości dla dzieci i młodzieży. Nagroda jest wyróżnieniem honorowym. Laureaci oprócz statuetki, nie otrzymują z tego tytułu żadnych gratyfikacji finansowych.

Pierwsza edycja Nagrody jest wyjątkowa. Ze względu na przypadającą w 2014 roku 25. rocznicę odzyskania przez Polskę Wolności Nagroda została przyznana twórcom, którzy wyróżniali się działalnością artystyczną dla dzieci i młodzieży w całym ostatnim 25-leciu. W pierwszym etapie zgłoszono do Nagrody 46 kandydatów, spośród których Kapituła (w składzie: Joanna Olech, Anna Seniuk, Piotr Dumała, Grzegorz Leszczyński, Jerzy Moszkowicz, Maciej Klimczak), rekomendowała Parze Prezydenckiej po trzy kandydatury w każdej z 5 kategorii: film, literatura, muzyka, sztuki plastyczne, teatr. Od II edycji Nagroda będzie przyznawana tylko w jednej kategorii, co roku w innej.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się w środę, 10 grudnia w Pałacu Prezydenckim.

Źródło – Instytut Książki