logo

Rok Szekspirowski

Prekursorzy polskiej szekspirologii

Wystawa

LeonPininskiRomanDyboskiWladyslawTarnawski

Andrzej TretiakStanHelsztyn

——————————————————————————————–

W 400. rocznicę śmierci Szekspira: Romeo i Julia w twórczości E. M. Andriollego

W związku z międzynarodowymi obchodami 400. rocznicy śmierci Szekspira, przy współpracy ośrodków akademickich i kulturalnych powstaje w Łodzi dwujęzyczna wystawa nieznanych dotychczas w Polsce prac (1886) Elwiro Michała Andriollego (1836-1893) do Romea i Julii – ich historia i okoliczności powstania. Jest to kolejna wystawa organizowana w Łodzi. Pierwsza miała miejsce z okazji 450. rocznicy urodzin Szekspira i powstała w ramach współpracy Biblioteki UŁ oraz Międzynarodowego Centrum Badań Szekspirowskich UŁ.

Wystawę zaplanowaną na 15 marca–15 kwietnia 2016 tym razem współorganizują:

– Fundacja im. Elwiro Michała Andriollego z siedzibą w Józefowie,

– Biblioteka UŁ;

– Międzynarodowe Centrum Badań Szekspirowskich UŁ (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, Wydział Filologiczny).

Dzięki współpracy z Biograficznym Muzeum Elwiro Michała Andriollego w Józefowie ekspozycja obejmie oryginały pierwodruków ilustracji (Paryż 1886) oraz kolejnych wydań książkowych (Boston 1887 i 1890, Nowy Jork – Boston 1900, Paryż 1973), a także jako grafiki prasowe z XIX w (m.in. „Le Monde Illustre”, 1887; „L’Univers Illustre”, 1888; „Le Voleur Illustre”, 1888).

Kuratorem wystawy jest Robert Lewandowski – prezes Fundacji im. Elwiro Michała Andriollego, twórca biograficznego Muzeum Elwiro Michała Andriollego w Józefowie.

Prace zostaną zaprezentowane w budynku Biblioteki, gdzie będą dostępne dla odwiedzających w godzinach pracy Biblioteki.

Otwarcie wystawy nastąpi w dniu 15 marca o godz. 11 w budynku Biblioteki UŁ, ul. Matejki 32/38.

Źródło – Newsletter UŁ